Kobra i sęp

Data: 29 grudnia 2009. Kategoria: Drapieżniki.

52Kobra jest to rozdaj węza. Kobra zamieszkuje na wolności lasy równikowe lub sadzawki ponieważ świetnie czuje się w obu miejscach. Kobra jest wężem jadowitym co oznacza ze posiada jad który może zabić. Kobra jest dość dużym wężem dlatego też świetnie radzi sobie z królikiem czy tez zwierzętami podobnej wielkości. Największym jej atutem jest fakt że działa z zaskoczenia kobra pełznie cichutko do ofiarna na taką odległość aby mogła ją ukąsić nawet jeśli polowanie nie powiedzie się to nie rezygnuje ponieważ jest bardzo szybka. Kobra nie posiada dużej ilości kłów dlatego tez ofiarę połyka i ta jest w niej kilka dni nawet zanim zostanie strawiona dokładnie. Kobra nie poluje codziennie tylko wtedy kiedy jest głodna nie pogardzi również ptasimi jajami. Kobry występują również w zoo tam muszą być przechowywane w specjalnych terrariach ponieważ dba się tutaj przede wszystkim o względy bezpieczeństwa zwiedzających. Kobra jest dość dużym wężem który może osiągnąć nawet kilka metro długości. Co ciekawe kobra znosi jajka a z nich dopiero są młode. Sęp jest to rozdaj ptaka. Sęp występuje w naturalnym środowisku w Afryce lub innych ciepłych terenach. Sęp jest ogólnie nie ciekawym ptakiem ponieważ nie ma pewnych piór czy też ubarwienia jest szaro czarny tak jak wrona. Co ważne na szyji nie posiada upierzenia co jest niezbyt ładnym widokiem. Sęp na miejsce swojego gniazda podobnie jak orzeł wybiera niedostępne treny. Sęp nie jest drapieżnikiem polującym ponieważ nie jest szybki ani zwinny on raczej zeruje na innych. Oblatuje na wiele kilometrów ziemię po to aby wykryć czy gdzieś nie ma resztek mięsa. Może zjadać nawet mięso które się rozkłada ponieważ jego żołądek wszystko strawi. Sęp często długo wyczekuje na taki moment ale opłaca mu się to. Ma wielki i mocny dziób dzięki czemu potrafi skruszyć nawet kostki. Ptak ten najczęściej przesiaduje na gałęziach wysoko ponad konarami po to aby wypatrywać ofiary podobnie jest w zoo tylko w tym przypadku nie musi czkać długo na posiłek. To właśnie od ptaka tego wzięło się określenie osoby która czerpie korzyść z innych ludzi.

Żaba i kameleon

Data: 28 grudnia 2009. Kategoria: Płazy i gady.

61Żaba jest przedstawicielem płazów. Żaba jest typowym zwierzakiem wodnym ponieważ większość swojego czasu spędza właśnie w wodzie, istnieją jednak takie gatunki które wręcz przeciwnie nie znoszą wody i dlatego też zamieszkują gałęzie drzew. Mowa tutaj przede wszystkim o jadowitych żabach. Człowiek można je poznać po ubarwieniu czyli są żółte lub niebieskie, często posiadają też liczne plamki na grzbiecie. Jedyną bronią tych jakże małych stworzeń jest właśnie ubarwienie ponieważ na nim żaby mają truciznę każdy kto chce je zjeść natychmiast ulega zatruciu ponieważ wydzielina znajduje się na grzbiecie. Żaby te są bardzo niebezpieczne ponieważ nigdy nie wiadomo w którym miejscu można się ich spodziewać. W warunkach polowych muszą być szczelnie zamykane ponieważ są zbyt groźne. Najczęściej chowają się w korze lub za gałęziami ponieważ się boją. Kameleon jest bardzo ciekawym gadem. Kameleon jest gadem który wyglądem przypomina bardzo jaszczurkę jednak nie jest nią. Zazwyczaj ma zielona skore ale nie zawsze to jest właśnie jego cecha ze często zmienia swój kolor skory czyli jeśli się. Kiedy się boi próbuje się schować wtedy utożsamia się szybko z otoczeniem ponieważ jest bezbronny nie posiada kłów ni pazurów i łatwo może zostać zabity. Kameleon jest zwierzakiem żyjącym głównie na drzewie ponieważ tutaj może się bardziej bronić przed atakami lub chować poza tym jest tutaj również jego pokarm czyli muchy oraz inne owady. Kameleon nie jest drapieżnikiem oczywiści poluje ale polega to na długim wyczekiwaniu i połykaniu ofiary, robi to za pomocą swojego długiego języka. Jest to bardzo dobry sposób na to aby się porządnie najeść. W zoo cieszy się powodzeniem ponieważ zachwyca ludzi swoimi umiejętnościami zmiany koloru skóry. Jak wcześniej wspomniałam kameleony żyją przeważnie na drzewach jednak nie oznacza to ze nie schodzą na ziemię ponieważ tak tez się zdarza.

Środowisko i pokarm morsów

Data: 19 grudnia 2009. Kategoria: Zwierzęta wodne.

4Morsy są zwierzętami towarzyskimi, gromadzącymi się w wielkie grupy. Stada tych zwierząt spotyka się głównie na brzegach wysp i na pływającej krze w rejonach Arktyki. Morsy unikają brzegów lądu stałego, gdyż tam zagrażają im takie drapieżniki, jak wilki i niedźwiedzie.Chociaż morsy są zwierzętami towarzyskimi, to jednak samce i samice większą część roku spędzają osobno, gdyż żerują w oddzielnych grupach. Dorastające samce i samce dojrzałe także przebywają oddzielnie, co zapewnia równomierny podział zasobów pokarmowych pomiędzy nimi. Podczas pory rozrodczej samice morsów zbierają się na oblodzonych brzegach, gdzie czekają na samce. Morsy wychodzą z wody na brzeg, aby odpocząć i wyschnąć. Jest to dla nich bardzo ważne, bo pomimo że ich skóra jest wyjątkowo twarda, to jednak każda rana goi się bardzo powoli, jeśli jest w ciągłym kontakcie ze słoną wodą. A więc pozory mylą. Gruba skóra morsów to tylko pozór, jest ona delikatna na rany. Łatwo ją zranić, a ranę łatwo pogorszyć kontaktem ze słoną wodą. Małże, ślimaki i inne mięczaki są bardzo liczne na wodach szelfu kontynentalnego. Te zwierzęta stanowią podstawę diety morsów. Jednakże w czasie długiej i mrocznej arktycznej zimy nie jest o nie łatwo. Morsy jedzą także ponad czterdzieści rodzajów innych bezkręgowców, którymi są kraby, robaki, krewetki, szkarłupnie. Czasami chwytają ryby, mogą też atakować młode foki. Widoczność pod wodą nie jest zbyt dobra, nawet w ciągu lata, toteż morsy poszukując pokarmu polegają bardziej na swym bardzo dobrze wykształconym zmyśle dotyku niż na wzroku. Przednia część pyska jest pokryta cienką, wrażliwą na dotyk skórą i ok. 450 grubymi wioskami, których mors używa podczas lokalizowania pokarmu. Ryjąc w dnie jak świnia, za pomocą stwardniałej górnej krawędzi pyska, zwierzę wygrzebuje mięczaki. Zwierzęta żyjące głęboko w mule mors wydobywa wtryskując pod ciśnieniem wodę w ich norki. To doskonały sposób na zdobycie pokarmu, sprawia on, że mors nie musi głodować. Pożywienie nie jest trudne zdobycie dla morsa.

Warany i helodermy

Data: 18 grudnia 2009. Kategoria: Płazy i gady.

Warany stanowią najokazalszą dziś rodzinę jaszczurek. Ten jeden rodzaj liczy 32 gatunki. Są to duże drapieżne gady, o długości ponad stu centymetrów. Ich ostre zęby potrafią dotkliwie kaleczyć, a uderzenie ogonem zwala z nóg dorosłego mężczyznę. Spotykamy je w najróżniejszych środowiskach, pustyniach, stepach i dżunglach. Niektóre żyją w wodzie, inne na lądzie lub też zamieszkują na koronach drzew. Wiele malajskich plemion wnętrznością tych gadów przypisuje cudowne właściwości uzdrawiające. Waran olbrzymi został odkryty dopiero na początku naszego stulecia. Osiąga on około 4 metrów długości. Prowadzi naziemny tryb życia. Ten drapieżnik poluje przeważnie za dnia, nawet na duże ssaki. Noc przesypia w wykopanych przez siebie norach lub jaskiniach. Samica składa w jednym lęgu ponad 20 jaj o długości 12 centymetrów. Waran ten zwany jest „smokiem z Komodo”. Zoolodzy ustalili, że gatunek ten zamieszkuje tereny puszczy w Nowej Gwinei. Ze swą smoczą głową, żółtym rozwiniętym językiem, z łuskowatą skórą, masywnym ogonem i wielkimi pazurami, przywodzą na myśl gady z pradawnych epok. W związku z dużą liczbą polowań, podejmowanych przez miejscowych łowców, władze objęły to piękne zwierzę ścisłą ochroną. Na podstawie licznych skamieniałości wydobytych z oligoceńskich złóż w stanie Kolorado, wiemy, że istnieje grupa jaszczurek, o budowie zębów charakterystycznych dla gatunków jadowitych. Ciemnobrązowe lub czarne tło ich grzbietu pokrywają jasne, nieregularne plamy. Aparat jadowy, w który wyposażyła je natura jest bardzo prymitywny. Gruczoły jadowe znajdują się w żuchwie, przewody zaś odprowadzają truciznę do rowków umiejscowionych w błonie śluzowej. Nie mają też zębów jadowych, które byłyby połączone z gruczołami. Jad helodermy działa na drobne kręgowce podobnie jak jad kobry. Poraża system nerwowy i mięśnie umożliwiające oddychanie. Jaszczurki te mimo silnego jadu uważane są za niegroźne gdyż nigdy nie zaatakowały człowieka. To zwierzęta spokojne, nienapastliwe i powolne. Helodermy ścigając zdobycz może rozwinąć prędkość do jednego kilometra i to na krótkim dystansie. Dlatego też polują na niezbyt ruchliwą zdobycz: pisklęta, dżdżownice, pająki. Żywią się także ptasimi jajami lub pisklętami. Gady te nie potrafią wspinać się na drzewa ani na skały. Choć żyją w suchym środowisku w razie potrzeby doskonale potrafią radzić sobie w wodzie. Helodermy to żywe skamieniałości, którym należy się szacunek i ochrona.

Żółwie

Data: 17 grudnia 2009. Kategoria: Płazy i gady.

41Płazy są to pewne zwierzęta. Każdy rodzaj zwierza jak powszechnie wiadomo żyje w innych warunkach i potrzebuje innego pokarmu po to aby mogło przetrwać. Jednym z takich gatunków są właśnie płazy. Płazy są zazwyczaj małych wielkości ponieważ to ułatwia im polowanie i ukrywanie się przed drapieżnikami. Prze to że są niewielkich rozmiarów muszą posiadać inny rodzaj broni najczęściej jest to trujący jad lub gruba skorupa której nie można przełamać. Przykładem takiego zwierzak jest właśnie żółw. Zwierzęta ta ciągle ewoluują wiec za kilkanaście lat możemy spodziewać się bardziej zadziwiających gatunków które jeszcze bardziej przystosują się do otoczenia. Zwierzęta te atakują tylko wtedy kiedy czują się zagrożone ponieważ muszą się jakoś bronić inaczej jest w zoo ponieważ nie przebywają na otwartej przestrzeni tylko w akwariach gdzie nic im nie zagraża przez co są ospale i tracą instynkt samozachowawczy. Zwierzęta tutaj są karmione i dba się o ich rozwój po to aby mogły cieszyć oczy widzów i zachwycać. Żółw akwariowy jest odmianą żółwi. Żółwie te są bardzo malutkie dlatego też nadają się do przechowywaniu w zamkniętym pomieszczeniu. Decydując się na tego typu żółwia należy mieć na uwadze kilka względów ponieważ żółwie przede wszystkim bardzo długo żyją niektóre gatunki potrafią nawet pobić rekord stu lat i nie jest to dla nich jakimś specjalnym wyczynem. Żółwiki takie posiadają małe odnóża i gruby pancerz który jest ich jedyną bronią dom ten mają zawsze na plecach i nie ściągają go w razie zagrożenia żółwie po prostu chowają się do skorupki aby nie stać łupem drapieżcy. Żółwie są zwierzętami roślinożernymi dlatego też można śmiało dawać im jako pokarm warzywa najbardziej smakuje im jednak sałata. Żółwie akwariowe nie należą do wymagających ponieważ nie trzeba się nimi zajmować głaskać czy też wyprowadzać na spacer jest z nimi podobnie jak z rybkami w których sprząta się jedynie akwarium. żółwie są znakomitą dekoracją akwariów ponieważ pięknie się w nich komponują. Żółw mata mata jest żółwiem wodnym. Żółw ten pochodzi z amazonki. Najczęściej można go spotkać właśnie w wodzie ponieważ tam najlepiej się czuje. Żółwi tych nie widać na pierwszy rzut oka ponieważ zamieszkują mętne wody amazonki i są szare. Oczywiście jak każde żółwie posiadają pancerz ale uwaga nie należy go pochopnie chwytać ponieważ jest bardzo ostry i można wyrządzić sobie krzywdę. Żółw mata mata jest ogromny ponieważ może mieć nawet kilka kilogramów. Pomimo tego ze nie wygląda estetycznie jest brudny i zbliżony do ślimaka to jednak znakomite maskuje tutejszym plemionom. Żółw ten nie należy do ruchliwych jest raczej powolny i ospały dlatego też łatwo można go złowić. Żółwie te strasznie śmierdzą ponieważ zerują w mule co za tym idzie przed usmażeniem go należy dokładnie umyć żółwia. Tego typu potrawy są często spotykane w tych rejonach ponieważ żółwie są dostępnym towarem a ich korpusy dokonanymi naczyniami. W zoo taki żółw należy do rzadkości i nie wygląda estetycznie każdy się jednak nim zachwyca bo bardzo rożni się do zwykłego.